Wybranie odpowiedniego hostingu, jest jedną z najważniejszych czynności, którą musimy przedsięwziąć przed założeniem strony. Strona internetowa, którą planujemy stworzyć ma w założeniu działać sprawnie. W jaki jednak sposób wybrać odpowiedni hosting? Na co zwrócić największą uwagę? Czy rzeczywiście cena za usługi hostingowe będzie dla nas najważniejsza? Na te i wiele innych pytań, znajdziecie odpowiedzi w naszym poniższym artykule. 

Jaka jest rola hostingu?

Hosting to tak naprawdę miejsce, w którym jest nasza strona internetowa – niezależnie od tego, czy jest ona sklepem internetowym, stroną firmową czy blogiem. Niezależnie od tego, jaki rodzaj strony planujemy prowadzić, z całą pewnością chcemy, aby po pierwsze – działała sprawnie i szybko, a po drugie – aby użytkownicy, którzy ją odwiedzają nie narzekali ani na szybkość jej ładowania ani na to, w jaki sposób otwierają się poszczególne zakładki. Tym samym, hosting to przede wszystkim szybkość działania strony, która dla nas, jako przedsiębiorców powinna być zdecydowanie najważniejsza. To jednak nie wszystko, na co trzeba zwrócić uwagę, kiedy wybieramy hosting.

Wsparcie techniczne – zadbaj o jego jakość

Kolejną, bardzo ważną kwestią, której nie można pominąć przy wyborze hostingu, jest wsparcie techniczne, czyli tzw. support. Jeśli chcecie uniknąć sytuacji, w której będziecie chcieli uzyskać pomoc techniczną, a nie będziecie w stanie, bo czas oczekiwania na odpowiedź wsparcia technicznego będzie długa, najlepiej sprawdzić jaki czas na odpowiedź w tym aspekcie podaje konkretna firma hostingowa. Dla przykładu: zarówno w przypadku SeoHost jak i Nazwa.pl, ten czas wynosi zaledwie kilka minut. Co więcej, wsparcie techniczne tych dwóch firm działa całodobowo, przez 7 dni w tygodniu. Tym samym, niezależnie od tego, kiedy problem się pojawi, zyskujecie gwarancję szybkiej odpowiedzi a także udzielenia pomocy. 

Jak wybrać hosting kody

Powierzchnia użytkowa dysku – dlaczego jest taka ważna?

Kolejną, niezwykle ważną kwestią jest pojemność serwera. Dlaczego jest ona tak ważna? Chodzi oczywiście o ilość danych magazynowanych na danym serwerze. Zawsze powinniśmy wybierać taki hosting, który oferuje nam odpowiednią powierzchnię dla naszych potrzeb. W przypadku strony wizytówki, czy strony firmowej, która nie jest bezpośrednio sklepem, 8GB  będzie absolutnie wystarczające – taką ofertę przygotowała m.in Nazwa.pl. Oczywiście w ofercie tej firmy hostingowej znajdziemy też inne plany hostingowe, które mają większą objętość. Z kolei SeoHost przygotował kilka opcji do wyboru dla swoich klientów – minimalna powierzchnia w przypadku tej firmy, to 2GB, które będą w zupełności wystarczające, jeśli np. chcemy prowadzić bloga lub bardzo prostą stronę firmową. W sytuacji, kiedy planujemy prowadzenie sklepu, musimy jednak pomyśleć o większych zasobach – i takie plany, także znajdziemy w ofercie SeoHost. Trzeba również pamiętać, że dla platform ecommerce powinniśmy postarać się o serwer dedykowany, który będzie działał niezależnie od pozostałej infrastruktury. Jednym słowem – nie jest to serwer współdzielony z innymi użytkownikami, tylko dedykowana dla nas maszyna, której zasoby możemy w pełni wykorzystać.

Intuicyjna obsługa panelu serwerowego

Przy wyborze odpowiedniego hostingu, powinno być dla nas ważne także i to, w jaki sposób przebiega obsługa panelu serwerowego. Co do zasady powinniśmy się kierować tym, że im bardziej intuicyjny panel admina, tym lepiej dla nas, przede wszystkim dlatego, że będziemy w stanie wiele rzeczy zrobić samodzielnie, bez konieczności angażowania do tego celu supportu. Jedne z najbardziej intuicyjnych paneli obsługi serwera posiada w swojej ofercie nazwa.pl, dhosting, cyber_folks oraz SeoHost. Nie możemy jednak też zapominać o tym, że w przypadku wyboru hostingu od SmartHost również nie będziemy mieli najmniejszych problemów, jeśli chodzi o obsługę panelu administracyjnego – jest bardzo przyjazny. Najpopularniejszymi rozwiązaniami w tym zakresie są: panel Direct Admin oraz cPanel. Firmy hostingowe stawiają jednak coraz częściej na rozwiązania dedykowane, które ułatwiają klientom zarządzanie hostingiem.

cPanel - hosting

Hosting w pakiecie z certyfikatem SSL czy bez?

Coraz więcej firm hostingowych ma w swojej ofercie nie tylko sam hosting, ale też i certyfikaty SSL, które są wliczone w konkretne pakiety cenowe. Czy warto wybrać taką ofertę? Jak najbardziej, a powodów jest całkiem dużo. Pierwszym i najważniejszym powodem, dla którego powinniśmy się zdecydować na hosting w pakiecie z certyfikatem SSL jest bezpieczeństwo naszej strony. Strony, które posiadają taki certyfikat, są automatycznie lepiej oceniane w przeglądarkach i uznane jako “bezpieczne”. To z kolei przekłada się na efekty pozycjonowania. To jednak nie wszystko.

Certyfikat SSL jest obecnie koniecznością w przypadku sklepów internetowych. Klient, który wchodzi na stronę takiego sklepu i widzi, że jest ona zabezpieczona certyfikatem SSL, po pierwsze nie otrzyma żadnego ostrzeżenia, że strona może być niebezpieczna, a po drugie – nie będzie miał też najmniejszego problemu z otworzeniem wybranej witryny. 

Cena za usługi hostingowe – czy powinna być dla nas najważniejsza?

Jednym z najbardziej kluczowych czynników, jeśli chodzi o wybór firmy hostingowej jest cena za świadczone przez daną firmę usługi. Należy się jednak zastanowić, czy rzeczywiście powinniśmy brać pod uwagę cenę za hosting przy dokonywaniu jego wyboru. Jak się okazuje – rzeczywiście, cena usług hostingowych jest jednym ze stałych kosztów, które – zależnie od opcji – ponosimy raz w miesiącu lub raz na rok. Nie ma się zatem czemu dziwić, że przedsiębiorcy nierzadko wybierają usługi tych firm hostingowych, które mają najkorzystniejszą pod względem ceny ofertę. W takim działaniu nie ma nic złego, pod warunkiem, że zwrócimy jeszcze uwagę na to, co w danym pakiecie cenowym otrzymujemy. Firmy takie jak nazwa.pl, SeoHost czy SmartHost są zdecydowanie jednymi z tych, których oferty hostingowe są najkorzystniejsze pod względem ceny. Należy jednak zwrócić uwagę na to, co w danym pakiecie się znajduje. W przypadku wyżej wymienionych firm, mamy nie tylko bardzo dużą pojemność użytkową dysku, ale także wsparcie techniczne, które jest dostępne przez 24 h przez 7 dni w tygodniu. Bardzo często w danym pakiecie zawiera się także certyfikat SSL czy brak limitu, jeśli chodzi o transfer danych. Te czynniki są dla nas kluczowe. Innymi słowy: nie zawsze wybór usług hostingowych z najwyższej półki cenowej jest dobrym rozwiązaniem. 

Wybór serwera i hostingu

Czym kierować się przy wyborze firmy hostingowej?

Czynników, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej firmy hostingowej jest bardzo dużo. Oczywiście podstawą jest porównywanie ofert poszczególnych firm. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy swoje poszukiwania odpowiedniej firmy hostingowej sprowadzić tylko i wyłącznie do zapoznania się z poszczególnymi ofertami. Niezwykle cennym źródłem, jeśli chodzi o oferty firm hostingowych, a także o opinie związane z jakością tych usług są…Opinie innych klientów. Szukajmy ich zatem wszędzie tam, gdzie są dostępne: na forach internetowych, w grupach tematycznych czy też w katalogu opinii Googla. Można też zwrócić uwagę na to, co same firmy zamieszczają na swoich stronach. 

Dobrym sposobem na to, aby znaleźć odpowiednią firmę hostingową, jest przeczytanie artykułów w wybranej tematyce – wielu influencerów związanych z branżą IT takie zestawienia publikuje. Rankingi, opinie na portalach społecznościowych, są bardzo cennym źródłem wiedzy. 

Nasze działania mające na celu znalezienie najlepszego usługodawcy hostingu nie powinny się jednak sprowadzać tylko i wyłącznie do działań w Sieci. Z pewnością każdy z nas ma znajomych, którzy korzystali z usług takiej firmy (bądź nadal korzystają) i z całą pewnością bardzo chętnie podzielą się z nami swoją opinią. 

Jedno jest pewne: od tego, jaką firmę hostingową wybierzemy, w dużej mierze zależy to, czy i jak będzie działać nasza strona, a co za tym idzie – jak będzie prosperował nasz biznes.